استاد ورد ۳ : فرمت بندی متن

Print Friendly, PDF & Email

قبل از اینکه وارد مبحث Formatting text در Word شویم میخواهیم توضیح مختصری درمورد فونت ها دهیم.
فونتها یا Type Face مجموعه ای از کاراکترها هستند که شامل حروف کوچک و بزرگ ,اعداد , نشانه ها و… هستند.

۱-آشنایی با فونتها

فونتها به دو دسته ی اصلی تقسیم میشوند:
serif
Sans serif
Times new Randomیکی از محبوبترین و رایجترین فونتهای serif میباشد و ازمشخصات آن تیکهایی هستند که در حروف ایجاد میشود مثل تیک های ابتدا و انتهای حرف S یا تیک پایه ی F.
طراحی فونت به شکلی میباشد که به آیتم ها اجازه میدهد به راحتی از چپ به راست جابجا شوند.
از فونتهای محبوب و رایج San serif میتوانیم به Arial اشاره کنیم.این فونتها ظاهر ساده تری نسبت به Serif دارندو تیک در حروف ایجاد نمیکنند. بسته به نوع سند و مخاطب میتوانیم یکی از این دو گروه فونت را انتخاب کنیم.
هریک از این دسته بندیها شامل تعداد زیادی فونت میشوند.یکی از آنها Calibri میباشد.
1
باکلیک روی کلمه ی مورد نظرمان اطلاعات مربوط به فونت در ریبون مربوطه در سربرگ Home نمایش داده میشود.
بعضی از فونتها , Font style دارند و در واقع ست متفتوتی در کاراکترها هستند که برپایه ی فونت اصلی یا اورجینال ساخته میشوند مثلا در منوی مربوط به فونت Arial Black را داریم روی آن کلیک میکنیم این فونت , فونت سنگینتری میباشد و چون رنگ آن تیره میباشد برای Title بسیار مناسب میباشد و جزء فونت San Serif محسوب میشود.
علاوه بر فونت Arial و Arial Black دو فونت Arial Narrow و Arial Unicode هم درلیست دیده میشوند.
2
ظاهر همه ی آنها یکی میباشد ولی ویژگیهای آنها متفاوت میباشد.بنابراین دیگر نیازی به تغییر سایز, Bold کردن و ازاین قبیل کارها نیست.تنها کاری که ما باید انجام دهیم انتخاب فونت مناسب میباشد.
یکی از خاصیتهایی که میتوانیم انتخاب کنیم سایز فونتها میباشد. اینجا یک نمونه فونت Calibri 72 داریم در منوی سایز هم ۴۸ نشان داده شده است میتوانیم سایز دلخواه را ازاین قسمت انتخاب کنیم.
22
سایز فونت اغلب داکیومنتها بین ۱۰ تا۱۲ میباشد که سایز مناسبی است.
روی متن کلیک میکنیم بااین کار فونت واندازه ی آن نشان داده میشود و علاوه بر آن افکتهایی هم وجود داردمثل سایه ی حروف یا اینکه همگی با حرف بزرگ نوشته شده اند ولی اندازه ی بعضی کوچکتر از بقیه است که به آن SMALL CAPS میگویند البته این افکتها مستقیما در ریبون نشان داده نمیشوند و برای دسترسی به آنها بایدروی فلش در پایین وسمت چپ (مطابق شکل) کلیک کرد تا کادر محاوره ای Font بازشود البته از کلیدهای میانبر Ctrl + D هم میتوانیم استفاده کنیم.
این کادر ۲ سربرگ دارد. Advanced, Font.در سربرگ Font مشخصه های اصلی فونت مانند نوع فونت, Style وسایز قابل تنظیم هشتند.
4
Small Caps هم دراین قسمت فعال میباشد میتوانیم به جای آن ازAll caps راعلامت بزنیم یابا چک باکسهایSuperscript و Subscript بعضی از کاراکترها را کوچکتر کنیمو در بالا یا پایین بقیه کاراکترها قراردهیم.
باکلیک روی Text Effects درانتهای باکس میتوانیم از افکت FILL و OUTLINE برای متنها استفاده کنیم.
5
فاصله ی بین کاراکترها در Word نیز قابل تنظیم میباشد که به آن Kerning گفته میشود.البته توجه کنید که منظور فاصله ی بین کاراکترهاست نه کلمه ها.در سربرگ Advanced میتوانیم این فاصله را تنظیم کنیم که کاراکترها به یکدیگر نزدیکتر شوند مثل وقتی که میخواهیم متنی را که چند سطرش در صفحه ی دوم قرارگرفته در یک صفحه جا دهیم.

۲-انتخاب فونت مناسب و فونت استایل

فونتی که برای یک داکیومنت انتخاب میشود تاثیرزیادی در جذب مخاطب برای خواندن آن مطلب دارد.داکیومنتهای مختلف میتوانند فونتهای مختلفی داشته باشند به عنوان مثال این داکیومنت که شامل تایتل ومتن اصلی میباشد را درنظربگیرید
مطابق شکل دربالای منوی فونت Theme fonts قراردارد که درمورد آن بعدا توضیح میدهیم.
6
بعضی از فونتها برای سرصفحه و بعضی دیگربرای بدنه ی متن مناسب هستند.
باکلیک و درگ روی تایتل هر دو خط راانتخاب میکنیم به منوی فونت برمیگردیم و فونتTahoma را به عنوان فونت جدید انتخاب میکنیم.درحال حاضر فقط فونت راتغییردادیم ولی سایز هم قابل تغییر میباشد
برای این کار چندروش وجوددارد.همانطور که میبینید سایز فعلی متن ۷۲ میباشد باکلیک روی منوی نشان داده شده میتوانیم هرعددی را ازلیست انتخاب کنیم که تا ۱۲ به صورت تک تک و از ۱۲ به بعد بافاصله ی ۲ افزایش می یابند.
روش دیگربرای تغییر سایز فونت کلیک روی آیکونهای Increase Font Size برای افزایش سایز و Decrease Font Size برای کاهش سایز فونت میباشد.
8
میتوانیم از افکت های خاصی مانند Bold و…هم برای متن استفاده کنیم.
اگر میخواهیم بدانیم که فرمت فونتها در داکیومنتها به چه صورت میباشد کافیست کلید Shift راپایین نگه داریم و کلیدF1 رافشاردهیم.بااین کار پنل Reveal Formatting در سمت راست محیط کاری بازمیشود.در این مورد مثلا درمورد کلمه ی چگونه میبینید که فونت , سایز افکت,رنگ , زبان و فرمت پاراگراف آن قابل مشاهده میباشد.
9
بافعال کردن گزینه ی Compare to another selection میتوانیم آن را بایک انتخاب دیگر مقایسه کنیم.کافیست داخل متن روی عبارت موردنظر کلیک کنیم یا آن را تایپ کنیم تااطلاعات آن نشان داده شود.
حال میخواهیم فونت را کمی رسمی تر کنیم.متن را ازابتدا تا انتها انتخاب میکنیم که تمام گزینه ها درکنار این متن نشان داده میشوند و همینجا میتوانیم تمام تغییرات را انجام دهیم. فونت Adobe Arabicمناسب میباشد.
10
به هر حال روی هرفونتی که بمانیم پیش نمایش آن متن با آن فونت نشان داده میشود.
تااینجا دیدیم که وقتی سربرگ HOME درحالت انتخاب باشد تمام گزینه های موردنیازبرای تغییرفونت درقسمت فونت در ریبون در دسترس هستند ولی این ویژگی مهم Word 2013 را نباید فراموش کنیم که باانتخاب متن امکان دسترسی به این گزینه ها را ازمنویی که ظاهرمیشودراداریم.

۳- اضافه کردن افکتهای خاص به متن

تااینجا با تغییرات اولیه در فرمت ها مانند رنگ ,Bold, Italic و… آشنا شدیم.در صفحه ی اول عنوان را داریم که فونت ,سایز و رنگش را قبلا تغییردادیم.
بکلیک روی حاشیه ی چپ کناراولین سطر ودرگ به سمت پایین هر دو سطر راانتخاب میکنیم.میبینید که Boldفعال میباشد.میتوانیم Italic و Under line راهم فعال کنیم.
11
ولی افکتهای دیگری نیز هستند که در این کادر دیده نمیشوند.در ریبون روی Text Effects and Typography کلیک میکنیم.باقرار گرفتن روی هرکدام پیش نمایشا از ان افکت دیده میشود.کافیست به گزینه ی موردنظرمان که رسیدیم روی آن کلیک کنیم بعداز انتخاب , هردوسطرراانتخاب میکنیم و دکمه ی Clear All Formatting رو کلیک میکنیم.
12
از قسمت پاراگراف روی گزینه ی Right کلیک میکنیم تاعنوان در سمت راست صفحه قراربگیرد.
حالا از منوی فونت روی Adobe Arabic کلیک میکنیم و سایزراتغییرمیدهیم.
درپایین منوی افکتها گزینه ی Outline برای تغییر رنگ خطوط بیرونی متنها قراردارد.
13
همینطور گزینه ای برای ایجاد سایه یا Shadow اطراف متن هست که به صورت Outer Shadow وInner Shadow وPrespective دسته بندی شده اند.
روی هر گزینه که قرارمیگیریم پیش نمایش متن با آن افکت در پس زمینه نشان داده میشود.
حالا میخواهیم رنگ را تغییردهیم.اگر ازبین Theme Colors رنگ اتنخاب کنیم با تغییر Theme متن هم باان تغییر میکند و میتوانیم رنگ مورد نظررا ازبین Standard Colors یا با کلیک روی More Colors و یا Gradient انتخاب کنیم.
14
روی Gradient کلیک میکنیم . آپشنهای مختلفی دارد باکلیک روی More Gradients پنلی در سمت راست باز میشودودرقسمت TEXTFILL گزینه ی Gradient fill راداریم.
15
Preset gradients هم شامل رنگ میباشد میتوانیم حالت مورد نظرراانتخاب کنیم.
در قسمت Gradient stops باکشیدن اسلایدر میتوانیم رنگ روشن را کمتر کنیم یا برعکس.

امیدواریم که شما یکی از دنبال کنندگان این دوره آموزشی در سایت چگونه دات آی آر باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *