استاد پاورپینت ۵- درج متن در فایل

Print Friendly, PDF & Email

پس از بررسی اجزاء تشکیل دهنده برنامه پاورپینت، ما در این درس قصد داریم تا نحوه ی درج متن در یک سند را به شما بیاموزیم. اما قبل از این کار می بایست به خاطر داشته باشید که در پاورپینت سه نوع شیء متنی وجود دارد:نخستین شیء متنی Tiltle text objec می باشد.در واقع این نوع از متن،کادرهای مستطیل شکل با اندازه های پیش فرض بوده و معمولا در بالای اسلایدها قرار می گیرد. در واقع از Title text object، بیشتر برای درج عنوان اسلایدها و در صورت نیاز برای درج متون معمولی استفاده می شود.نوع دیگری از object های متنی،Bulleted List نام دارد.از این نوع objecها بیشتر برای درج فهرست های شماره دار و یا Bullet گذاری شده استفاده می شود. سومین نوع از objectهای متنی ،یعنی Text box object نیز بیشتر برای درج متون معمولی استفاده می شوند.

با این وجود از این نوع متن برای درج عنوان در پاورپینت نیز استفاده می شود.نکته ی دیگری که قبل از درج متن می بایست از آن آگاهی داشته باشید، مربوط به حالت نمایش برنامه در هنگام درج متن می باشد.در واقع شما فقط هنگام استفاده از حالت نمایش نرمال می توانید متن خود را به صورت مستقیم در اسلاید وارد کنید.البته علاوه بر درج مستقیم،شما می توانید با استفاده از پانل Outline نیزمی توانید متون مورد نیاز خود را به اسلایدها اضافه کنید.
بدین منظور روی سربرگ پانل Outline کلیک کنید.

در این حالت شما با استفاده از امکانات این پانل نیز می توانید به درج و ویرایش متن بپردازید.در واقع استفاده از این روش بیشتر مناسب زمانی است که محل قرارگیری متن و ارتباط آن با سایر اشیا دارای اهمیت کمتری بوده و شما فقط نیاز دارید تا به درج و ویرایش متن بپردازید.در شروع کار و در نمای نرمال به راحتی می توانید متن خود را در یکPlaceholder تستی درج کنید.بدین منظور کافیست بر روی یکی از Placeholder های موجود در صفحه کلیک کرده و سپس به درج متن بپردازید.

در این حالت در صورتی که متن وارد شده از ابعاد پیش فرض Placeholderبیشتر باشد، در نرم افزار Power point،به طور اتوماتیک ،با کوچک کردن فونت متن آن را در داخل Placeholderجای می دهد.پس ازدرج متن نیزکافیست در جایی بیرون ازPlaceholder متنی کلیک کنید تا درج متن به اتمام برسد.در ادامه بهتر است بدانید که برای ایجاد یک متن Bullet یا شماره گذاری شده ابتدا می بایست پس از کلیک بر روی Placeholder روی یکی از دکمه هایNumbering bullet در سربرگ Home کلیک کنید تا متناسب با تنظیمات پیش فرض و آیتم انتخابی، نخستین آیتم مورد نظر خود را درج کرده و سپس با فشردن کلید Enter از صفحه کلید،آیتم بعدی را وارد کنیم.نکته ایی که در اینجا وجو دارد،اینست که برای افزایش Levele آیتم اتنخابی در فهرست ایجاد شده می بایست پس از درج آن ،کلید Tab را از روی صفحه کلید بفشارید.در این حالت هر بار فشردن کلید Tab ،موجب می شود تا Levele این سیستم افزایش یابد، برای کاهش Levele آیتم انتخابی نیز می توانید از کلیدهای ترکیبی Shift+Tab استفاده کنید.
البته شما به جای این کار می توانستید در سربرگ Home از دو دکمه ی Decrease list leveleو Increase list levele استفاده نمایید.

در بیشتر مواقع شما برای ویرایش یک متن،نیاز خواهید داشت تا تمام یا قسمتی از آن را در حالت انتخاب قرار دهید.برای انتخاب یک یا چند کلمه، ابتدا می بایست با کلیک موس، insertion point را در داخل متنی که می خواهید انتخاب کنید قرار دهید.در این تعریف به میله ی چشمک زنی که در هنگام درج متن نمایش داده می شود، Insertion point اطلاق می شود.سپس ، کافیست با نگه داشتن کلید چپ موس و با کشیدن به سمت چپ یا راست بر روی کاراکترها حرکت کنید.برای انتخاب قسمت هایی که در کنار هم قرار ندارند،کافیست با زدن کلید Ctrl قسمت های مورد نظرتان را در حالت انتخاب قرار دهید.

حال می توانید اعمال ویرایشی را بر روی آن انجام دهید.برای مثال به راحتی می توانید دستورات Cut،Copy وPaste را بر روی متن خود،انجام دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *