چگونه بر روی BIOS کامپیوتر رمز عبور بگذاریم؟

Print Friendly, PDF & Email

دوست دارید کاری کنید که کامپیوتر شما درخواست وارد کردن رمز عبور بدون نصب هیچ چیزی بکند؟

اولین برنامه ای که هنگام بالا آمدن کامپیوتر شما اجرا می شود بایاس می باشد. شما می توانید از بایاس خود بخواهید که هنگام بالا آمدن درخواست رمز عبور نماید و سپس ادامه فرایند بالا آمدن را انجام دهد.

ورود به بایاس:

ابتدا سیستم خود را Restart کنید و وقتی که یکسرسی نوشته و متن در صفحه سیاه رنگ مشاهده نمودید و  پیامی مثل “Hit the <DEL> key to enter the BIOS setup program ” را دیدید دکمه delete  صفحه کلید را چندین بار پی در پی بفشارید تا به صفحه ای مثل صفحه زیر برده شوید.

 

توجه داشته باشید که بعضی از نسخه های بایاس صفحه ای متفاوت خواهند داشت ولی همه چیز به همین صورت عمل می کند.

همینطور که میبنید دو قسمت مرتبط با رمز عبور می باشد که بترتیب Supervisor Password و User Password می باشند. این دو بترتیب در ارتباط با دسترسی به BIOS Setup Program و Machine Boot می باشند.

توجه کنید که همه بایاس ها این قسمت مخصوص رمز عبور را ندارند و در اینجور بایاس ها نمیتوانید محدودیت دسترسی بر بایاس قرار دهید.

User Password را انتخاب کنید و نوبت به وارد کردن رمز عبور می رسد. حال باید رمز عبوری تا ۸ کاراکتر وارد نمایید. به شما پیشنهاد میکنم که از تمام ۸ کاراکتر استفاده کنید اما رمزی را انتخاب کنید که فراموش نشود.

پس از وارد کردن برای اولین بار باز هم باید همان رمز را وارد کنید.

حالا میخواهید که سیستم شما در هربار بوت شدن درخواست رمز عبور بکند. پس BIOS Features Setup را انتخاب کنید. حالت پیش فرض را به Always تغییر دهید. حال به منوی اصلی بروید و Save & Exit Setup را برگزینید.

سیستم شما ریبوت خواهد شد و درخواست رمز عبور را خواهید دید.

توجه کنید که هر روش رمز گذاری و محدود کردن دسترسی ها می تواند ضعف هایی داشته باشد و ممکن است بتوان آنرا دور زد اما حداقل این روش تاخیر بسزایی در تلاش های دیگران خواهد گذاشت. اگر رمزعبور خود را فراموش کردید به دفترچه یا وب سایت سازنده بایاس مراجعه نمایید.

*** در بعضی از بایاس ها بجای DEL از F2 یا F10 استفاده می شود.

2 thoughts on “چگونه بر روی BIOS کامپیوتر رمز عبور بگذاریم؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *