چگونه تکنولوژی NFC زندگی را متحول خواهد کرد؟

Print Friendly, PDF & Email

تکنولوژی جدید  NFCدر واقع مخفف Near Field Communication و به معنای ارتباطات در میدان های نزدیک می باشد. NFC یکی از پر سروصداترین دستاوردهای چند ساله اخیر بوده است. اکثر افرادی که تا حدودی راجع به آن اطلاعاتی دارند در این فکرند که NFC فقط برای سیستم های پرداخت با استفاده از موبایل می باشد و قابل استفاده خواهد بود. درصورتیکه اینطور نیست و علت این باور هم مطمئنا این است که چون اولین بار بطور رسمی از این تکنولوژی بر روی گوشی های هوشمند استفاده گردید. اما با این دستاورد جدید شما دیگر حتی به کلید های درب خانه خود هم نیازی نخواهید داشت. پس اگر می خواهید درباره این تکنولوژی واقعا جالب و مفید بیشتر بدانید، حتما ادامه این مقاله را مطالعه نمایید.

NFC چیست؟

NFC یک تکنولوژی بیسیم است که از فعالیت میدان های الکترومغناطیسی رادیویی برای انتقال بیت های کوچک اطلاعات بین یک initiator(وسیله اولیه یا مبدا) و یک target(وسیله هدف یا مقصد) تشکیل شده است. NFC از این جهت شبیه بلوتوث است که هردو برای بردهای کوتاه طراحی شده اند. این تکنولوژییکی از زیر شاخه های RFID که برای اهداف شناسایی افراد مورد استفاده قرار میگیرد میباشد. NFC اطلاعات را در فاصله های کوتاه تری نسبت به بلوتوث منتقل می کند. بطور معمول محدوده انتقال بیت ها بین ۴ تا ۱۰ سانتی متر بوده که در مقابل آن بلوتوث بردی برابر ۱۰ متر دارد. NFC سرعت بیشتری نسبت به بلوتوث های استاندارد دارد و همچنین مصرف باتری کمتری نسبت به بلوتوث دارد. در بلوتوث ها برای همسان سازی و جفت کردن دستگاه ها باید بصورت دستی  عمل نمود درصورتیکه اتصال بین NFC ها بصورت خودکار و با سرعت بسیار بالاتری در کمتر از یک دهم ثانیه صورت می پذیرد.

NFC در محدوده فرکانس ۱۳٫۵۶ مگاهرتز عمل می کند و میتواند به حداکثر سرعت انتقال داده ۴۲۴ کیلوبیت بر ثانیه برسد درحالیکه بلوتوث در محدوده فرکانس ۲٫۴ گیگا هرتز عمل کرده و به حداکثر سرعت انتقال داده ۲٫۱ مگابایت بر ثانیه می رسد.

NFC  چگونه کار میکند؟

همانطور که گفتیم NFC شامل دو دستگاه میباشد که در آن initiator  بطور مداوم فعال بوده و میدان های RF   را بدون اتصال به هیچ گونه منبع الکتریکی تولید می کند. در واقع تنها یکی از دستگاه ها نیاز به منبع الکتریکی دارد. این ویژگی باعث می شود که دیگر نیازی به اتصال target به منبع الکتریسیته نباشد و همین امر عامل شده است که target ها وسایل بسیار ساده ای مثل برچسب ها، چسبانک یا کارت ها باشند که هیچ کدام نیازی به منبع الکتریسیته ندارند.

یک مثال ساده برای  NFC نگهداشتن گوشی هوشمند مجهز به چیپ NFC روبروی پوستر یک فیلم در سینما است که بوسیله آن می توانید تمام اطلاعات مرتبط با آن ا در عرض چند ثانیه بدست آورید. دستگاه های مجهز به NFC می توانند به عنوان initiator ، target و یا هر دوی آن ها عمل کند.

قبل از ظهور NFC تعدادی از ویژگی های آن توسط QR Codes یا کدهای QR (پاسخ سریع) صورت می گرفتند (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع کد ها به نسخه قبلی نشریه مراجعه فرمایید). هرچه که جلوتر می رویم ، تکنولوژی های جدیدتری پیدا می شوند که همگی هدفی به جز ایجاد آرامش و آسایش در زندگی فردی را ندارند و هدف NFC نیز جز این نیست.

 NFC در چه جاهایی کاربرد خواهد داشت؟

 

با NFC گوشی هوشمند شما تبدیل به کیف پول شما خواهد شد و دیگر نیازی به حمل کیف پول ، اسکناس و سکه های پر سروصدا و سنگین  نخواهید داشت. NFC جایگزین خوبی برای کارت های اعتباری شما خواهد بود و دیگر از روش های پرداخت طاقت فرصا و وقت گیر خبری نخواهد بود.

حمل و نقل عمومی هم یکی از اهداف NFC خواهد بود که با استفاده از آن می توانید بجای کارت اتوبوس و حمل و نقل شهری و یا پول از گوشی هوشمند خود استفاده کنید.

امروزه یکی از پرطرفدارترین تفریحات و سرگرمی های افراد رفتن به سینما ، کنسرتها یا اجراهای زنده ، کنفرانس ها ، مسابقات ورزشی و … است که نیاز به خرید و تهیه بلیط دارند که با NFC با سرعت بسیار بالاتری صورت میگیرند و کار ما را بسیار آسانتر خواهد کرد.

 هر شخصی مطمئنا در جیب خود چندین کلید دارد که نیاز مبرم به آنها دارد ، با NFC میتوان به راحتی نیاز به این کلیدها را کنار زد و درب ها را در صورت مجهز بودن به NFC با گوشی باز و بسته کرد.

و در نهایت میتوان گفت که همه چیز شما در جیبتان خواهد بود در حالیکه کمترین مزاحمت و بیشترین آسایش را برای شما فراهم میکند. مطمئنا با خواندن این مقاله منتظر آن روزی هستید که این تکنولوژی فراگیر شود و از مزایای آن بهره مند شوید.

یک دیدگاه در “چگونه تکنولوژی NFC زندگی را متحول خواهد کرد؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *