چگونه عمر باتری لپ‌تاپ را افزایش دهیم؟

Print Friendly, PDF & Email

برای این که لپ‌تاپ چند دقیقه بیشتر کار کند، چه باید کرد؟ با چند تغییر ساده، شما براحتی می‌توانید کار خود را بدون این که به طور مداوم به دنبال نزدیک‌ترین پریز برق باشید، انجام دهید


از لپ‌تاپ‌تان زیاد کار نکشید:
در ساده‌ترین شرایط، اصلی‌ترین چیزی که لپ‌تاپ شما به آن نیاز دارد، انرژی است. لپ‌تاپ شما انرژی مصرف می‌کند و این همان کاری است که شما نیاز دارید انجام ندهد. یک راه حل ساده برای این مشکل، بستن برنامه‌هایی است که از آن استفاده نمی‌کنید. برای این منظور می‌توانید آن را در حالت اجرا و پس‌زمینه قرار دهید یا آن را به صورت کوچک شده در نوار وظایف (taskbar) ویندوز رها کنید که به این ترتیب، در صرفه‌جویی انرژی یک گام به جلو برداشته اید.

هر لپ‌تاپی که سیستم عامل آن نسخه‌های جدید ویندوز است، می‌تواند منحنی مصرف انرژی با استفاده از برنامه مدیریت انرژی ویندوز (Windows Power Management) را تغییر دهد. روی آیکون باتری که در پایین صفحه نمایشگرتان وجود دارد، کلیک کنید و اگر راهی ساده وسریع برای محدود کردن مصارف غیرضروری می‌خواهید، نوت‌بوک خود را در حالت « Power Saver» (بهینه‌ساز انرژی) یا «Balanced» (تعادل) قرار دهید.

اگر شما در حال تبدیل فرمت یک فیلم هستید یا بازی می‌کنید، «عملکرد بالا» (High Performance) یک تنظیم عالی برای شماست؛ اما این تنظیم موجب می‌شود تا پردازشگر و هارد دیسکتان بسختی کار کند و انرژی بیشتری را مصرف کرده و گرمای زیادتری را تولید کند. همچنین بسیاری از نوت‌بوک‌ها نرم‌افزار دارای تنظیم انرژی (power regulation) (HP Power Advisor, Toshiba Power Saver و غیره.) است که می‌تواند مصرف کلی انرژی سیستم را کاهش دهد.
تاثیر فعالیتهای بیسیم روی باتری:
ما معمولا از لپ‌تاپ‌مان برای اتصال به انواع شبکه‌های رایانه‌ای بی‌سیم استفاده می‌کنیم؛ ، broadband 3G ،Wi-Fi یو‌اس‌بی۴G مدرن شما، یا حتی بلوتوث صفحه‌کلید یا ماوس‌تان. مشکل اینجاست که ارسال و دریافت مستمر سیگنال‌های بی‌سیم، میزان قابل توجهی از باتری نوت‌بوکتان را مصرف می‌کند.

برای حل این مشکل اگر از اتصال بی‌سیم خود به صورت فعال استفاده نمی‌کنید مطمئن شوید آن را خاموش کرده‌اید. شما می‌توانیدWi-Fi و بلوتوث لپ‌تاپ‌تان را با کلیک روی آیکون wireless network در پایین و گوشه سمت راست صفحه نمایشگر ویندوزتان یا با فشار دادن کلید on/off سیستم بــــی‌سیم که روی لپ‌تاپ‌تان قرار دارد، از کار بیندازید.
صفحه نمایشگرتان را خاموش کنید:
این جزو ساده یک لپ‌تاپ، بیشترین میزان مصرف انرژی را برای نور پس‌زمینه نوت‌بوک شما دارد. این نکته بخصوص برای نوت‌بوک‌هایی با صفحه نمایشگر بزرگ (۱۵ اینچ و ۱۷ اینچ) بیشتر صادق است. معمولا صفحه نمایشگر وقتی نور پس زمینه خوب و درخشان دارد، زیباتر به نظر می‌رسد اما وقتی که شما به پریز برق دسترسی ندارید، نیاز دارید بین داشتن یک صفحه نمایشگر پر نور و زیبا و نگه داشتن لپ‌تاپ در حال اجرا یکی را انتخاب کنید یا حداقل بین این دو خواسته تعادل ایجاد کنید. برای تنظیم نور صفحه نمایشگر خود ابتدا آن را به پایین‌ترین سطح کاهش دهید و اندک اندک آن را افزایش دهید تا به وضوحی مناسب برسید. البته نور صفحه نمایشگر به محیطی که شما در آن قرار دارید بستگی دارد. اگر در فضای باز و زیر نور مستقیم خورشید قرار دارید، می‌توانید نور پس‌زمینه خود را افزایش دهید.
به سیستم خود RAM اضافه کنید:
این کار به شما اجازه می‌دهد تا به جای استفاده از حافظه مجازی برای انجام پردازش بیشتر ازRAM نصب شده روی لپ‌تاپ‌تان استفاده کنید. حافظه مجازی موجب استفاده از دیسک سخت و در نتیجه مصرف بیشتر انرژی می‌شود که با این کار از این مصارف اضافی جلوگیری به عمل می‌آید. البته به یاد داشته باشد که افزایش ازRAM خودش باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود بنابراین باید بین این دو تعادل ایجاد کرد.
دانلود با فرمت pdf

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *