چگونه هارد را یکپارچه (دفرگ) کنیم؟

Print Friendly, PDF & Email

 یکی از دلایلی که باعث پایین آمدن سرعت سیستم شما میشود وجود تفرق و گسستگی (Fragmentation) در ذخیره سازی فایل ها روی هارد دیسک است.زمانی که شما فایلی را ذخیره میکنید ٬سیستم عامل آن را در اولین محل های خالی موجود در پارتیشن قرار میدهد.حال اگر حذف و اضافه فایل ها در رایانه زیاد باشد٬به تدریج فضای خالی زیا دی روی هارد دیسک ایجاد میشود ٬در این صورت اگر برنامه ای روی سیستم تان نصب کنید فایل های مربوط به آن در قسمت های مختلف هارد ذخیره خواهد شد و به این ترتیب سیستم عامل برای اجرای برنامه ها باید فایل ها را از نقاط مختلف پارتیشن پیدا کرده و آن را در حافظه بار(load)کند٬در نتیجه اجرای برنامه ها به طرز محسوسی کند خواهد شد.

در ویندوز نرم افزاری به نام Disk Defragmenter وجود دارد که گسستگی میان فایل ها را ازبین میبرد .توصیه میشود هر ماه یکبار پارتیشن های هارد و به خصوص پارتیشنی را که روی آن سیستم عامل نصب شده دفرگ کنید تا سرعت رایانه تا حدی افزایش پیدا کند.

برای اجرای این برنامه منوی start  را باز کنید و عبارت  Disk defragmenter را تایپ کنید و از منوی ظاهر شده گزینه Disk defragmenter  راانتخاب کنید .

صفحه ای مانند شکل بالا باز میشود که در ستون last Run  به ازای هر پارتیشن عددی به صورت n% fragmented نوشته شده است.اگراین عدد بیشتر از ۱۰باشد ٬تفرق زدایی ضروری است.با انتخاب پارتیشن و کلیک کردن روی دکمه  defragment disk ٬عملیات تفرق زدایی شروع میشود و بسته به حجم اطلاعات مدت زمان نسبتا زیادی طول میکشد .

در ویندوز Seven یک اسکجول (Schedule) برای انجام اینکار طراحی شده است .روی دکمه Configure schedule  کلیک کنید تا جزییات این اسکجول را ببینید.

اسکجول:در ویندوز به کارهایی که انجام آن ها در یک موعد مشخص قابل زمان بندی است اسکجول گفته میشود.

برای مثال در ویندوز من ٬ساعت ۱نیمه شب هر دوشنبه این کار انجام میشود .با برداشتن تیک Run on a schedule این برنامه زمان بندی غیر فعال خواهد شد.

2 thoughts on “چگونه هارد را یکپارچه (دفرگ) کنیم؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *