استاد اکسل ۲ : محیط اکسل

Print Friendly, PDF & Email

در این مطلب قصد آشنا نمودن شما با محیط کاری نرم افزار کاربردی اکسل را داریم.

برای اجرای اکسل می توانید از منوی start گزینه all programs سپس Microsoft office و در نهایت Microsoft office Excel 2013 را باز کرده و اجرا کنید. به محیطی مشابه شکل زیر وارد می شوید.

استاد اکسل چگونه

روی blank workbook کلیک کنید تا وارد محیط کاری به شکل زیر شوید.

استاد اکسل چگونه

به طور کلی این محیط کاری از موارد زیر تشکیل شده است:

 1. نوار عنوان
 2. نوار ابزار دسترسی سریع
 3. نوار منو
 4.  دکمه فایل
 5.  نوار فرمول
 6. کادر آدرس
 7. نوار وضعیت
 8.  نوار پیمایش
 9. ستون ها
 10.  سطرها
 11.  صفحه کاری

در ادامه به معرفی هرکدام از این عناوین می پردازیم.

 • Title bar (نوار عنوان) : این قسمت شامل نام نرم افزار و نام فایل و در صورت فعال نبودن نرم افزار(نداشتن سریال معتبر) شامل پیام خطای مربوطه نیز می باشد.

 

 • Quick access toolbar (نوار ابزار دسترسی سریع): شامل دستورات پرکابرد نرم افزار مانند save, undo, redo می باشد، که میتوانیم ابزار مورد نیازمان را به دلخواه با راست کلیک نمودن بر روی هر ابزار و انتخاب add to quick access toolbar به این نوار ابزار اضافه کنیم.

 

 • Ribbon (نوار منو): شامل tab ها و منوها که در هریک از آنها، ابزارهای مشابه در قالب گروه های نرم افزاری می باشد. هر یک از این گروه ها را به طور مفصل در استاد اکسل های بعدی توضیح خواهیم داد، اما به طور کلی این گروه ها شامل موارد زیر است.

 سربرگ home : در این سربرگ نوارهایی مانند clipboard و غیره وجود دارد که در قسمت های بعدی استاد اکسل کار هرکدام به طور مفصل توضیح داده خواهد شد.

 سربرگ insert : ابزارهای لازم برای قرار گرفتن در صفحه از قبیل جداول، نمودارها و عکس ها در سربرگ insert موجود می باشد.

 سربرگ page layout : در این سربرگ ابزارهایی برای تنظیمات صفحه مانند تنظیمات سایز صفحه، تغییر جهت صفحه، تنظیمات چاپ صفحه و غیره را میتوان در این سربرگ پیدا و استفاده کرد.

 سربرگ formulas : ابزارهای فرمول نویسی و نامگذاری سلول ها و استفاده از توابع را میتوان در این قسمت پیدا کرد.

 سربرگdata : دراینجا بخش هایی از قبیل فیلتر کردن، مرتب کردن و گروه بندی وجود دارد.

 _سربرگ review : قسمت هایی برای چک کردن متن در این سربرگ وجود دارد.

 _سربرگ view : قسمت هایی برای چگونگی نمایش از قبیل بزرگ نمایی و کوچک نمایی، مخفی کردن صفحه و ایجاد ماکروها در این سربرگ در نظرگرفته می شود.

 • File button (دکمه فایل) : حاوی دستورات مهم مدیریت فایل مانند new,open,save,save as و غیره می باشد و تنظیمات اصلی نرم افزار هم در این قسمت انجام می شود.

 

 • Formula bar(نوار فرمول) : نوار فرمول نشان دهنده محتوای سلول انتخاب شده و به منظور درج فرمول های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 • Address box(کادر آدرس) : نشان دهنده آدرس سلولهای انتخاب شده می باشد.

 

 • نوار وضعیت: در انتهای صفحه کاری نوار وضعیت وجود دارد که اگر اشاره گر موس داخل صفحه کاری باشد کلمه ready را روی این صفحه مشاهده خواهید کرد. در سمت راست نوار وضعیت دکمه های zoom in و zoom out را مشاهده میکنید که برای بزرگ نمایی و کوچک نمایی از آنها استفاده می شود، برای نمونه بر روی zoom in کلیک کنید میبینید که صفحه بزرگ می شود.

 

 • Scroll bar (نوار پیمایش): دو نوار پیمایش افقی و عمودی داریم که برای پیمایش صفحه کاری از آنها استفاده میکنیم.

 

 • Column (ستون) : هر صفحه کاری دارای ۱۳۸۴ ستون می باشد که با حروف انگلیسی ازAتا XFD شماره گذاری شده اند.اگر صفحه کاری شما از راست به چپ باشد(right to left) کافیست همزمان کلید ctrl و کلید جهت نمای سمت چپ را نگهدارید تا به آخرین ستون منتقل شوید و در صورتی که صفحه کاری شما از چپ به راست باشد(left to right) از کلید جهت نمای سمت راست استفاده کنید.

 

 • Row (سطر) : هر صفحه کاری دارای ۱۰۴۸۵۷۶ سطرمیباشد که با اعداد شماره گذاری شده اند. برای رفتن به آخرین سطر از کلیدهای ctrl و کلید جهت نمای سمت پایین به صورت همزمان استفاده کنید.

 

 • Worksheet(صفحه کاری) : دو نوع sheet وجود دارد: الف) sheetهای پیش فرض که اطلاعات را در قالب جدول نگهداری کرده و برای انجام محاسبات به کار می رود. ب) chart sheet صفحاتی که برای نمایش نمودار به کا می روند.

 

در قسمت های بعدی استاد اکسل شما رو با چگونگی استفاده از این محیط کاری آشنا میکنیم

 

امیدواریم که شما یکی از دنبال کنندگان این دوره آموزشی در سایت چگونه دات آی آر باشید.


 برای مطلع شدن از پست های بعدی در خبرنامه سایت عضو شوید!


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *