استاد پاورپوینت ۲ : ذخیره و بازکردن اسناد

Print Friendly, PDF & Email

در این جلسه از استاد پاورپینت شما با روش های ذخیره و بازکردن اسناد آشنا خواهید شد.
در ابتدا روش های ذخیره سازی یک سند در محل مورد نظر از کامپیوتر را با هم می بینیم و سپس به روش ذخیره فایل نمایش یک سند بر روی لوح فشرده خواهیم پرداخت.

پس از تهیه ی یک نوشته برای ذخیره کردن آن راه های مختلفی وجود دارد همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید می توان با کلیک بر روی گزینه ی save در نوار Quick Access سند را ذخیره کرد.
1

بعد از کلیک روی این گزینه کادر زیر برای شما نمایش داده می شود که در File name نام فایلی که می خواهیم سند ما در آنجا ذخیره شود و در قسمت Save as type فرمت ذخیره سازی را مشخص می کنیم(بهتر است همان مقدار پیش فرض را انتخاب کنیم). در آخر روی Save کلیک کنید.
2

راه دیگر استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + S می باشد که با فشردن همزمان آنها صفحه ای مشابه تصویر بالا ظاهر میشود. در یک روش دیگر می توان از منوی File گزینه ی Save را انتخاب کرد و مراحل قبل را تکرار نمود.
3

نحوه ی ذخیره کردن سند بر روی یک لوح فشرده:
یک سند پاورپوینت می تواند از مجموعه ای از انیمیشن ها، فونت ها، فایل های صوتی و تصویری تشکیل شود. با استفاده از نرم افزار پاورپوینت می توان تمام قسمت ها را به صورت یک بسته نرم افزاری که می تواند در کامپیوتر و یا سی دی ذخیره شود تهیه کرد. در این صورت می توان از این بسته حتی در کامپیوترهایی که نرم افزار پاورپوینت بر روی سیستم عامل آنها نصب نیست، استفاده کرد.

برای بسته بندی یک سند ابتدا از منوی File گزینه ی Save and send را انتخاب کنید.
4

سپس بر روی گزینه ی Package presentation for CD کلیک نمایید.
5

حالا Package for CD را اتنخاب کنید.
6

با کلیک روی آن پنجره ایی باز می شود. اکنون در مقابل عبارت Name the CD نامی برای بسته خود انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه ی Option از همین پنجره کلیک کنید. در این صورت پنجره جدیدی مانند تصویر زیر باز می شود:
7

در بخش Include these files با انتخاب گزینه های Linked files و Embedded True Type Fonts فایل هایی که در نمایش به آنها پیوند داده شده و همچنین فایل های مربوط به فونت های استفاده شده در سند به بسته بندی شما اضافه خواهد شد.
بخش Enhance security and privacy نیز برای رمزگذاری در فایل است که اگر در کادر نخست رمزی را درج کنید, برای بازکردن فایل نمایشی بسته باید آن رمز را وارد کنید. پس از پایان تنظیمات به پنجره Package for CD بازگشته و بر روی گزینه ی Copy to CD کلیک کنید. یک سی دی خام در درایور کامپیوتر خود بگذارید و بسته را بر روی سی دی کپی کنید. گزینه ی Copy to Folder نیز برای ایجاد بسته در حافظه کامپیوترتان استفاده می شود. در صورت کلیک بر روی این گزینه پنجره ی زیر باز می شود.

8
حال نام پوشه ی خود را در قسمت Folder name و محل ذخیره سازی پوشه را در Location وارد کنید.
به این ترتیب شما یک سند را در حافظه ی کامپیوتر خود خواهید داشت.

باز کردن اسناد:
پس از ایجاد و ذخیره سازی اسناد در پاورپینت، اکنون نوبت به آن رسیده است که با روش های باز کردن اسناد ذخیره شده آشنا شوید.
در نمای کلی, شما با دابل کلیک بر روی آیکون سند ذخیره شده می توانید برنامه ی پاورپینت را باز کرده و محتویات سند انتخابی را مشاهده نمایید. با این وجود برای باز کردن اسناد در برنامه ی پاورپینت روش های متفاوت دیگری هم وجود دارد. لازم است بدانید که در تمام این روش ها شما ابتدا باید کادر محاوره ایی open را باز کنید.
بدین منظور از منوی File گزینه ی Open را برگزینید.
9

میانبر صفحه کلید برای این کار کلید های ترکیبی Ctrl + o می باشد. با استفاده از هر کدام از روش های ذکر شده کادر محاوره ایی Open باز شده و شما با انتخاب سند مورد نظر خود و کلیک بر روی دکمه ی Open می توانید آنرا در برنامه ی پاورپینت باز کنید.
برای مشاهده ی فهرستی از اسناد موجود ابتدا می بایست به منوی File بروید. در این منو و در قسمت Recent لیست اسنادی که شما اخیرا استفاده کرده اید را خواهید دید. بنابراین برای نمایش مجدد هر کدام از آنها کافیست روی نام آنها کلیک کنید تا در برنامه باز شوند.
اگر بخواهید نام سندتان را همواره به صورت ثابت در این لیست داشته باشید باید بر روی آیکون کنار نام آن کلیک کنید. زیرا وقتی تعداد اسناد ذخیره شده افزایش یابند سندهای قدیمی تر از این لیست حذف می گردند.
10

نکته ی پایانی در این درس نحوه ی بستن سند در پاورپینت می باشد.
برای این منظور میبایست به منوی File رفته و روی گزینه ی Close کلیک کنید. البته با استفاده از این روش برنامه ی پاورپینت به طور کامل بسته نشده و فقط سند جاری بسته می شود. در این حالت شما برای خروج از برنامه کافیست بر روی دکمه ی close در بالا و سمت راست صفحه کلیک نمایید.
امیدواریم که شما یکی از دنبال کنندگان این دوره آموزشی در سایت چگونه دات آی آر باشید.


 برای مطلع شدن از پست های بعدی در خبرنامه سایت عضو شوید!


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *