استاد فتوشاپ ۳ : کار با اسناد در فتوشاپ

Print Friendly, PDF & Email

در دو قسمت قبل نحوه ی نصب نرم افزار فتوشاپ و آشنایی با محیط کاری در فتوشاپ رو با هم دیگه مرور کردیم، در قسمت سوم هم مباحث زیر که بیشتر مربوط به کار کردن با اسناد هست رو باهم دیگه مرور می کنیم :

  •  باز کردن سند
  • جا دادن اسناد
  • سند جدید
  • تب ها یا زبانه ها
  • بزرگ نمایی
  • حالت صفحه نمایش
  • انواع فرمت ها
  • ذخیره کردن
  • پنل اطلاعات

 باز کردن سند :

برای باز کردن یک سند یا تصویر در فتوشاپ کافیست از منوی File بر روی گزینه ی Open کلیک کنید.

در پنجره ی باز شده به راحتی می توانید از مسیرهای دلخواه تصویر مورده نظر خود را انتخاب کنید.

استاد فتوشاپ

 یک راه ساده تر این است که بر روی صفحه دوبار کلیک کنید تا پنجره ی open برای شما باز شود.

جا دادن اسناد :

 برای باز کردن یک سند در داخل یک سند دیگر راه های زیادی وجود دارد ولی بهترین و ساده ترین روش جا دادن اسناد در یکدیگر این  است که بعد از وارد کردن تصویر اولیه ی مورد نظر خود از منوی file بر روی گزینه ی Place کلیک کنید.

استاد فتوشاپ

سپس تصویر مورده نظر خود را انتخاب کنید.

استاد فتوشاپ

بعد از تایید مشاهده خواهید کرد که تصویر جدید به صورت یک لایه ی جدید روی تصویر قبلی قرار گرفته است.

استاد فتوشاپ

سند جدید :

ساخت سند جدید در فتوشاپ به معنی ساخت یک بوم کاری خالی است که شما می‌خواهید روی آن طرح‌های مورد نظر خود را پیاده کنید.با انجام این کار است که ابزارها و امکانات دیگر فتوشاپ فعال شده و به شما امکان ویرایش و ساخت تصاویرتان را میدهد.

بر روی منوی File کلیک کنید و سپس دستور New را  انتخاب کنید. در پنجره‌ای  که برای‌تان باز می‌شود باید مشخصات سند جدید را وارد کنید. اما به طبع مانند هر دستور دیگری می‌توانید از کلیدهای صفحه کلید که به کلیدهای میان‌بر معروف هستند برای باز کردن یک سند جدید استفاه کنید که Ctrl+N است.

پنجره ی New را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

استاد فتوشاپ

در اولین بخش که با نام Name مشخص شده، شما باید نام پرونده‌ی خود را انتخاب کنید. اگر نامی مطابق با کار خود در نظر دارید، بهتر است از آن استفاده کنید تا بعدها در بین تعداد زیادی سند دیگر، به راحتی آن را پیدا کنید. اگر در همین جا نامی برای کارتان انتخاب نکنید، در زمان ذخیره‌سازی آن این امکان برای شما محفوظ است، حتی پس از اینکه سند را ذخیره کردید، در مواقع بعدی باز می‌توان نام آن را تغییر داد.

بخش بعدی که به شکل یک جعبه با نوارهای باریک دورتادور آن مشخص شده است، به نام Preset است. سندی که شما می‌خواهید بسازید از جنبه‌های فنی مختلف دارای ویژگی‌هایی است. برای هر هدفی که در حال کار در فتوشاپ برای ساخت یک پرونده هستید، این ویژگی‌ها فرق می‌کنند. برای مثال قدر تفکیک پذیری، حالت رنگ و اندازه‌های آن بسته به نوع کار فرق می‌کند.

فهرست کشویی روبروی Preset تنظیمات از پیش تعیین شده مربوط به کارهای مختلف را دارد. برای مثال اگر تصویری می‌خواهید بسازید که کاربری وب دارد، Web را می‌توانید از آن انتخاب کنید. حالا بسته به اینکه کدام مورد را انتخاب کردید، دستور Size برای شما اندازه‌های پیش فرضی را ارائه می‌کند. اگر مورد Custom را انتخاب کنید، این بدین معنی است که اندازه‌ها و مشخصات دیگر سند را خودتان دستی از طریق گزینه‌های زیرین انتخاب می‌کنید. که طبیعتاً در اینجا Size غیر فعال است.

حالا که Preset را Custom برگزیدید، باید از بخش‌های Width و Height به ترتیب عرض و ارتفاع سند کاری‌تان را انتخاب کنید. دقت کنید که هر کدام از بخش‌هایی که شما باید اندازه وارد کنید، جعبه‌ی کشویی روبروی آن برای تنظیم واحد آن است، مثلاً در اینجا واحد پیکسل (Pixels) است و به شما پیشنهاد می‌شود که از همین واحد استفاده گردد.

Resolution قدرت وضوح تصویر را تعیین می‌کند. در اصل تعداد پیکسل‌های تصویر را در واحد سطح صفحه نمایش تعیین می‌کند. که طبیعتاً هر چه بیشتر باشد عکس شما از کیفیت بالاتری برخوردار است و به همین نسبت حجم آن هم زیاد می‌شود. هر چه تفکیک‌پذیری تصویر بالاتر باشد، اگر شما آن را بزرگ‌تر کنید، از کیفیت آن کمتر کاسته می‌شود، شاید تا به حال این موضوع را دیده بودید ولی به آن پی نبرده بودید. وضوح تصویر هم مانند دیگر قسمت‌های این پنجره برای خود مقیاسی دارد که در اینجا Pixels/Inch انتخاب شده است.

در بخش Color Mode شما باید مدل رنگ کاری خود را تعیین کنید. برای اهداف مختلف مدل رنگ فرق می‌کند و از اختلافاتی نسبت به هم برخودار است. فقط در اینجا اشاره کنم که اگر کاری برای نمایش در نمایشگر می‌خواهید درست کنید، از حالت رنگ RGB و اگر کار شما قرار است چاپ شود از CMYK بهره ببرید. به غیر از اینها حالت‌های دیگری وجود دارد که در جای خود توضیح  داده شده است. در مقابل آن هم شما باید عمق رنگ را تعیین کنید که در تصویر بالا ۸ bit است.

Background Contents هم رنگ پس‌زمینه را برای سند شما مشخص می‌کند. اگر همین مورد انتخاب باشد، رنگ پس زمینه‌ای که در قسمت نوار ابزار انتخاب شده است به پس زمینه‌ی کار شما اعمال می‌شود. به غیر از این مورد شما می‌توانید با انتخاب Transparent پس زمینه را شفاف و یا از شیب رنگ (Gradient) برای اینکار استفاده کنید. در گوشه‌ی پایین، سمت راستِ پنجره شما با قسمت Image Size مواجه می‌شوید، که اندازه (حجم) تقریبی عکس شما را نشان می‌دهد. البته با توجه به تنظیماتی که انتخاب کردید، اندازه تغییر می‌کند. این مورد بیشتر در زمانی که حجم پرونده‌ی کاری برای شما مهم است (عکس‌های روی وب) با ارزش است.

حال با انتخاب تنظیماتی که گفته شد، اگر بر روی دکمه OK کلیک کنید، سند خالی شما با مشخصات و نوع پس زمینه انتخابی ساخته می‌شود. اگر هم بر روی Cancel کلیک کردید عملیات لغو می‌شود.

کاربا اسناد در فتوشاپ

تب ها یا زبانه ها :

یکی از ویژگی‌های بارز فتوشاپ، امکان کار کردن همزمان روی تعداد زیادی سند است. هنگامی که شما تعدادی پرونده را در برنامه باز می‌کنید، به تعداد آنها سربرگ در بالای محیط کاری فتوشاپ اضافه می‌شود. که برای جابجایی بین اسناد یکی از بهترین راه‌ها کلیک کردن بر روی همین سربرگ‌ها است که با نام خود سند مشخص شده است. در این میان اگر آرایش و نظمی برای دسته‌بندی و چیدمان آنها صورت نگیرد، مطمئناً موجبات سردرگمی را فراهم می‌کند.

در فتوشاپ شما می‌توانید پنجره‌هایی که در حال کار کردن روی آن هستید را دسته‌بندی کنید. این کار را می‌توانید با کلیک و کشیدن موس بدون هیچ زحمتی انجام دهید.

برای مدیریت این تب ها از  منوی windows و بعد گزینه ی arrange را انتخاب کنید.

استاد فتوشاپ

 گروه‌ها به دو دسته‌ی کلی شناور و غیر شناور (ثابت) تقسیم می‌شوند. که به غیر شناورها، لنگر انداخته شده هم اطلاق می‌شود. این دسته‌بندی شامل سندهای تکی که به صورت منفرد هستند هم می‌شود. ولی یک نکته‌ی جالبی که وجود دارد این است که این پنجره‌های شناور را می‌توانید کمینه (Minimize) یا حتی تمام صفحه کنید. برای این منظور مثل هر پنجره‌ای که در سیستم عامل ویندوز وجود دارد عمل کنید و از کلیدهای کنترلی سمت راست و بالای هر پنجره استفاده کنید.

استاد فتوشاپ

در زیر یک نونه دیگر از قرار گیری سند هارو مشاهده می کنید.

کاربا اسناد در فتوشاپ

برای ساخت یک گروه به راحتی می‌توانید سندها را به روشی که گفته شد از هم جدا کنید و با هر کدام از آنها مثل یک گروه عمل کنید، یعنی اسناد دیگری را به آن اضافه یا کم کنید.

کاربا اسناد در فتوشاپ

بزرگ نمایی :

از منوی View نیز می‌توانیم برخی عملیات مربوط به تنظیم بزرگنمایی تصویر را انجام دهیم.

در این بخش علاوه بر فرامین Zoom in و Zoom out برای بزرگ و کوچک‌نمایی می‌توانیم از فرامین Fit on screen بزرگنمایی به اندازه محدوده فضای کاری، Actual Pixel بزرگنمایی برای ۱۰۰درصد پیکسل‌های اندازه تصویر و Print Size بزرگنمایی برابر اندازه چاپی تصویر نیز استفاده کنیم.

برای اعمال بزرگنمایی از طریق صفحه‌کلید کافی است Ctrl و + را فشار دهیم و برای اعمال کوچک‌نمایی نیز می‌توانیم Ctrl و ‌ـ‌ را فشار دهیم برای تنظیم مقدار بزرگنمایی به اندازه صفحه مانیتور می‌توانیم از کلیدهای Ctrl+0 و برای تنظیم بزرگنمایی برابر پیکسل‌های تصویر از Ctrl+Alt+0 استفاده خواهیم کرد. در صورتی که حالت نمایش تصویر در محیط کاری در حالت Window بوده و از حالت Tab استفاده نکرده باشیم، می‌توانیم با فعال‌کردن گزینه Zoom Resizes Windows در صورت اعمال بزرگنمایی به تصویر پنجره حاوی تصویر را نیز بزرگنمایی کنیم.

تقریبا ساده‌ترین و عمومی‌ترین روش بزرگنمایی در فتوشاپ ابزار Zoom است که از پالت ابزارها قابل انتخاب و استفاده است. برای دسترسی به این ابزار ذره‌بین شکل که در قسمت پایین جعبه ابزار قرار گرفته، می‌توان روی آن کلیک کرده یا حرف Z را از صفحه‌کلید فشار دهیم تا انتخاب شود.

مزیت استفاده از این ابزار در انتخاب محل موردنظر برای انجام بزرگنمایی است که امکان بزرگنمایی را دقیقا در محل مورد نظر فراهم می‌‌کند. هنگام انتخاب این ابزار به صورت پیش‌فرض علامت + در وسط آن ظاهر می‌شود که نشان‌دهنده حالت Zoom in (بزرگنمایی) است. برای معکوس‌کردن عملکرد این ابزار کافی است دکمه Alt را بعد از انتخاب ابزار فشار دهیم تا علامت – در داخل آن ظاهر شود. به این منظور از آیکون مربوط در نوار تنظیمات ابزار Zoom نیز می‌توانیم استفاده کنیم.

میانبرهای ابزار Zoom

سریع‌ترین روش برای دسترسی به ابزار Zoom استفاده از دکمه‌های Ctrl و Alt همراه دکمه Space صفحه‌کلید است، به این شکل که برای فراخوانی موقت ابزار بزرگنمایی Ctrl+Space و برای فراخوانی موقت ابزار کوچک نمایی Alt+Space را فشار می‌دهیم.

درگ همراه با ابزار Zoom

پس از انتخاب ابزار Zoom روش پرکاربرد دیگر برای اعمال بزرگنمایی مورد نظر در یک محدوده کشیدن کادری حول محدوده مورد نظر با ابزار Zoom است که به کمک درگ ماوس در محدوده مورد نظر انجام می‌گیرد. با این کار بزرگنمایی محدوده انتخاب شده به اندازه فضای موجود در محیط کاری انجام خواهد گرفت.

حالت صفحه نمایش :

نماهای مختلف فضای کاری برای در اختیار داشتن فضای بیشتر برای کار

فتوشاپ حاوی سه تا screen mode متفاوته که از منوی View قابل دسترسیه.

استاد فتوشاپ

در حالت دوم تصویر ما به پشت پنل ها میره و دیگر محدود نمی شود.

با کلید میانبر F میتونید میان نماهای مختلف جابجا بشید. با زدن کلید tab می توانید تمام پنل هارو  خارج کنید.

در حالت سوم مدهای نمایشی تصویر به صورت کاملا Full screen نمایش داده می شود.

استاد فتوشاپ

انواع فرمت ها :

سه نوع دسته بندی کلی برای فرمت های فتوشاپ داریم که در زیر به صورت تصویر برای شما آورده ام.

دسته ی اول فرمت های مخصوص کاری

استاد فتوشاپ

دسته ی دوم فرمت های مخصوص چاپ

استاد فتوشاپ

دسته ی سوم فرمت های مخصوص نمایش

استاد فتوشاپ

ذخیره کردن :

برای ذخیره کردن سند نهایی به فرمت های دلخواه می توانید از منوی File و گزینه ی save as به راحتی به این قسمت دسترسی داشته باشید.

استاد فتوشاپ

همانطور که مشاهده میکنید در پنجره باز شده به راحتی می توانید فرمت و مسیر مورد نظر را به راحتی انتخاب کنید.

پنل اطلاعات (Info panel) :

قسمت اخری که تو این مجموعه براتون در نظر گرفتم پنل اطلاعات در موردجزئیات تصاویر مختلفه. که میتوانید اطلاعات مفیدی را مشاهده کنید.

از منوی window  گزینه ی info را انتخاب کنید.

به محض اینکه موس روی تصویر جابجا میشه اطلاعات در حال تغییر کردن هستند.

استاد فتوشاپ

بسته به ابزاری که فعاله اطلاعات متفاوتی رو به ما نشون میده.

امیدوارم از قسمت سوم بسه س آموزشی استاد فتوشاپ بهره کافی رو برده باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *