استاد ورد ۵ : فرمت بندی صفحه

Print Friendly, PDF & Email

در مطلب قبلی استاد ورد با فرمت بندی پاراگراف ها و تنظیمات پاراگراف ها و… آشنا شدیم.
در این مطلب از سری مطالب دوره آموزشی استاد ورد شما را با فرمت بندی صفحه آشنا می کنیم. فرمت بندی سند فقط به محتوای صفحه مربوط نمیشود. میتوانیم ویژگیهای صفحه مانند سایز, جهت قرار گرفتن و حاشیه ها را هم تغییر دهیم.

تغییر سایز صفحه, حاشیه ها و جهت صفحه

داکیومنتی که باز کرده ایم ۴ صفحه دارد همانطور که گوشه ی پایین و سمت چپ صفحه نشان داده شده در صفحه ی اول این سند ۴ صفحه ای هستیم. در حال حاضر خط کش ها در سند ما فعال می باشند، اگر شما خط کش ها را نمی بینید در سربرگ View گزینه ی Ruler را فعال کنید.

1

در سربرگ Page layout امکان تنظیم حاشیه ها, جهت صفحه و سایز صفحه وجود دارد.
با فعال کردن حاشیه ها میتوانیم ببینیم که حاشیه ها در هر دو طرف بیشتر از ۱ اینچ هستند. میبینید که متن از حدود ۱٫۵ اینچ شروع میشود. با فعال کردن سربرگ page layout در بخش page setup میتوانیم گزینه های تنظیم صفحه را ببینیم.
با سایز صفحه شروع میکنیم. روی منوی سایز کلیک میکنیم. می بینید که گزینه ی Letter با ابعاد ۸٫۵ *۱۱ انتخاب شده است. گزینه هایی مثل legal و A4 و… دراین لیست دیده میشوند. برای دیدن گزینه های بیشتر روی more paper sizes کلیک میکنیم تا کادر Page setup باز شود می بینید که سربرگ paper درآن در حالت انتخاب می باشد. می توانیم همه ی تنظیمات را همینجا انجام دهیم.

2

گزینه ی legal را با ابعاد ۸٫۵*۱۱ اینچ انتخاب میکنیم که حجم بیشتری از مطالب را در خود جای می دهد حالا میخواهیم ببینیم که چه اتفاقی برای طول سند می افتد در قسمت apply to می توانیم مشخص کنیم که در کدام قسمت سند تاثیر بگذارد گزینه ی پیش فرض در این قسمت whole document یعنی تمام سند می باشد با انتخاب گزینه ی This point farward از قسمتی که انتخاب میکنیم تا اخر سند تاثیر میگذارد. ما دراین قسمت همان گزینه ی پیش فرض را انتخاب میکنیم و روی ok کلیک میکنیم. می بینید که تعداد صفحات سند از ۳ صفحه به ۲ صفحه کاهش می یابد چون با انتخاب گزینه ی legal متن بیشتری در هر صفحه میتوانیم جای دهیم.
به منوی Paper sizes برمیگردم و روی letter کلیک می کنیم با این کار دوباره تعداد صفحات سند به ۳ صفحه برمیگردد.
اما درمورد جهت صفحه…درحال حاضرعرض صفحه از ارتفاع ان بیشتر میباشد که به آن portrait میگویند.
در منوی page layout اگر روی orientation کلیک کنیم می بینید که portrait فعال میباشد.

3

روی landscape کلیک می کنیم می بینید که جهت صفحه تغییر میکند علاوه بر آن طول سند هم بیشتر میشود, چون از همان مارجینهای قبلی استفاده میکند و در واقع مارجینها تغییری نکردند. دوباره گزینه ی portrait را فعال میکنیم .
حالا به حاشیه ها میرویم. با scroll به صفحه ی آخرسند میرویم میبینید که نیمی از صفحه خالی می باشد. با استفاده از تغییر حاشیه ها میتوانیم کاری کنیم که این صفحه از متن پر شود یا کلا صفحه ی آخر خالی شود. دقت کنید که تغییر دادن حاشیه ها روی کل صفحه تاثیر می گذارد.
حاشیه را هم میتوان از طریق ریبون تغییر داد و هم از طریق خط کشها.
علاوه بر این دقت کنید که تغییر از طریق خط کش ها بعد از محلی که مشخص میکنیم انجام میشود.
پس باکلیدهای Ctrl + Home به ابتدای سند برویم و با حاشیه های بالا شروع کنیم.
وقتی نشانگر را روی محدوده ی طوسی رنگ قرار دهیم با کلیک و درگ میتوانیم این محدوده را کمتر یا بیشتر کنیم.

4

همین کار را با حاشیه های چپ و راست هم میتوانیم انجام دهیم. در این قسمت حاشیه سمت راست را با کلیک و درگ بیشتر به سمت راست میکشیم و روی ۰٫۵ اینچ قرارمی دهیم . اما در مورد حاشیه سمت چپ , چون در این قسمت ایکون های مربوط به Indent هم وجود دارند باید مطمئن شویم حاشیه را درست انتخاب کرده ایم و وقتی عبارت Left margin را دیدیم میتوانیم کلیک و درگ کنیم.
مقدار ۰٫۵ اینچ از هر طرف فاصله ی مناسبی میباشد. تنظیم حاشیه از طریق ریبون خیلی ساده تر میباشد.
حالا همه ی این تنظیمات را بر میگردانیم تا از قسمت ریبون این تنظیمات را انجام دهیم.
روی منوی margin کلیک میکنیم همینطور که میبینید این منو شامل گزینه های از پیش تعریف شده ی زیادی میباشد.

5

گزینه ی narrow را انتخاب میکنیم که حاشیه های آن از هر طرف ۰٫۵ اینچ می باشد ولی نتیجه ی چندان جالبی را به ما نمی دهد.
در مورد گزینه ی Normal حاشیه ها از هر طرف یکسان میباشند. در گزینه ی moderate حاشیه های بالا و پایین ۱ اینچ می باشد و حاشیه های چپ و راست ۰٫۷۵ اینچ میباشد. Moderate را انتخاب میکنیم ولی همانطور که می بیینید تعداد صفحات تغییری نکرد.
می توانیم حاشیه را دستی هم تغییر دهیم. برای این کار از منوی margin روی گزینه ی custom margins کلیک میکنیم تا کادر pagesetup باز شود. این بار سربرگ margin درحالت انتخاب می باشد در این قسمت حاشیه بالا و پایین را به ۰٫۵ اینچ تغییر می دهیم، حالا روی ok کلیک میکنیم. می بینید که همه چیز به نظر مناسب می آید .پس دیدید که میتوانیم حاشیه ها را با استفاده از خط کش ها تغییر دهیم.

استفاده از سرصفحه, پاصفحه و شماره گذاری صفحات

وقتی می خواهیم یک متن یا لوگو در ابتدا یا انتهای سند تکرار شود بهترین راه استفاده از سرصفحه و پا صفحه است که به صورت اتوماتیک متن را در بالا و پایین سند تکرار میکند و باعث صرفه جویی در زمان میشود.
می بینید که در صفحه اول فایل فقط عنوان و تصویر داریم و چیز خاصی در بالا یا پایین صفحه نیست.
حالا می خواهیم ببینیم که سرصفحه و پاصفحه را چطور میتوانیم ایجاد کنیم.
تنها کاری که باید انجام دهیم این است که در محل مناسب یعنی بالا و پایین صفحه دوبار کلیک کنیم.
روی صفحه و در قسمت طوسی رنگ دو بار کلیک میکنیم. الان در حاشیه بالا و در محدوده سرصفحه قرار داریم.

6

پایین صفحه هم پاصفحه وجود دارد.
همچنین در صفحه اول می توانیم سرصفحه و پا صفحه متفاوتی نسبت به بقیه صفحات داشته باشیم.
به صفحه دوم می رویم. می خواهیم در سرصفحه این صفحه یک متن و یک لوگو داشته باشیم. برای ایجادفضای کافی ابتدا باید حاشیه ها را تنظیم کنیم. البته این کار را می توانیم قبل یا بعد از سرصفحه هم انجام دهیم. ابتدا متن را تایپ میکنیم و برای وسط چینی کردن ان داخل متن کلیک میکنیم و در سربرگ HOME گزینه یCenter را انتخاب میکنیم.
چون میخواهیم لوگو را قبل از متن وارد کنیم پس قبل از عبارت چگونه دات آی آر کلید Enter را فشارمیدهیم تا متن به سطر پایین منتقل شود حالا از سربرگ insert گزینه ی picture را انتخاب می کنیم. حال تصویر مورد نظر را انتخاب میکنیم.

7

تصویر را درصفحه قرار دادیم حال اگر سایز آن کوچک باشد میتوان با کلیک ودرگ دستگیره ها آن را کوچکتر کرد.
آیکونی که در اینجا وجود دارد layout options میباشد که مشخص میکند که تصویر نسبت به متن چه موقعیتی داشته باشد
ما روی top and bottom کلیک میکنیم در این صورت متن می تواند در بالا و پایین لوگو قرار بگیرد و نمیتواند به چپ و راست آن بیاید.
حال به پا صفحه می رویم و داخل محدوده کلیک میکنیم چون میخواهیم شماره ی صفحه اضافه کنیم.
حالا از قسمت paragraph در سربرگ home روی center کلیک میکنیم. دقت کنید که هر شماره ای که دراین قسمت وارد کنیم در تمام صفحات وارد میشود و این چیزی نیست که ما میخواهیم. پس از سربرگ INSERT در قسمت header & footer روی منوی page number کلیک میکنیم گزینه ی current position را انتخاب میکنیم

8

در منوی مربوط به آن large 1 را انتخاب میکنیم. شماره ها به خاطر فرمتی که دارند در سمت چپ صفحه قرار میگیرند به سربرگ home میرویم ودوباره روی center کلیک میکنیم تا در وسط قرار بگیرد حالا به سربرگ DESIGN برمیگردیم و close header & footer را انتخاب میکنیم تا header و footer بسته شوند.

9

پس همانطور که دیدید فقط با یک بار قرار دادن این اطلاعات در سرصفحه و پا صفحه در تمام صفحات سند تکرار میشوند و نیازی به INSERT کردن آنها در تک تک صفحات نیست.

سازماندهی سند با استفاده از Section

اگر تا کنون مطالب را با ما دنبال کرده باشید می دانید که چگونه میتوان سرصفحه و پا صفحه ایجاد کنیم.
برای اینکه در صفحه ی دوم شکل متفاوتی از آن را داشته باشیم باید section ایجاد کنیم.
هر section می تواند سرصفحه و پاصفحه مجزایی داشته باشد. میخواهیم یک section جدید در ابتدای صفحه ی دوم ایجاد کنیم, پس به انتهای صفحه ی اول رفته و در انتهای متن کلید end را فشار میدهیم حالا در سربرگ page layout و در قسمت page setup روی منوی Breaks کلیک میکنیم.

10

بجز گزینه های Page و column و text wrapping قسمتی به نام section breaks وجود دارد.
اولین گزینه ی آن next page می باشد که section جدید را از صفحه بعد ایجاد میکند.
گزینه ی continuous هم section جدید را درهمان صفحه ایجاد میکند.
دو گزینه ی بعدی Even page و odd page هستند که میتوانیم مشخص کنیم که شماره صفحات در صفحات زوج در سمت چپ و در صفحات فرد در سمت راست قرار بگیرد.
گزینه ی next page را انتخاب میکنیم همانطور که می بینید در صفحه ی دوم سرصفحه و پاصفحه حذف میشوند.
در این صفحه , سرصفحه نیاز نداریم پایین صفحه یعنی در قسمت footer section 2 دوبار کلیک میکنیم که first page footer section 2 می باشد یعنی صفحه ی اول سکشن جدیدمان میباشد.
برای اضافه کردن شماره صفحه روی page number کلیک میکنیم.
گزینه ی current position را انتخاب میکنیم و همان گزینه ی legal را انتخاب میکنیم. حالا شماره ی صفحه ظاهر میشود.
برای اینکه شماره صفحه در وسط سند قرار بگیرد کلیدهای میانبر Ctrl + E را فشارمیدهیم.
همانطور که گفتیم در این صفحه سرصفحه نداریم و متفاوت از صفحات دیگر می باشد.
اگر بخواهیم section را حذف کنیم روی Show/Hide از سربرگ HOME و قسمت Paragraph کلیک میکنیم.

11

با این کار نه تنها page break ها بلکه section break ها را میتوان دید.
روی هر قسمتی که بخواهیم حذف شود کلیک میکنیم و delete میکنیم.
با کلیک دوباره روی Show/Hide هم تمام کاراکترهای مربوط به Formatting ناپدید میشوند.

اضافه کردن پس زمینه, خطوط حاشیه و Watermark

بجز سرصفحه و پاصفحه المانهای دیگری نیز در طراحی صفحه نقش دارند مثل رنگ پس زمینه و …
قبل از اینکه کار با این المانها را شروع کنیم روی صفحه دوم کلیک میکنیم حالا روی سربرگ Design هم کلیک می کنیم
می بینید که در سمت راست قسمت Page background قرار دارد.
با page color شروع می کنیم که به پس زمینه صفحات رنگ اضافه میکند.

12

بهتر است از رنگی استفاده شود که با متن هم خوانی داشته باشد مثلا برای فونتهای سیاه رنگهای روشن مناسب هستند. با قرار گرفتن روی هر رنگ میتوانیم نتیجه را ببینیم.
یکی از انها را انتخاب میکنیم. برای حذف رنگ از صفحات سند هم می توانیم از منوی page color گزینه ی No color را انتخاب کنیم. More colors هم امکان انتخاب از بین ۱۶ میلیون رنگ را به ما میدهد.
با انتخاب Fill effects هم می توانیم گرادیان رنگی ایجاد کنیم مثلا گزینه ی Two colors را انتخاب می کنیم, چون می خواهیم دو رنگ داشته باشد. رنگها را نیز از همین قسمت می توانیم انتخاب کنیم.

13

Shading styles را هم روی حالت افقی یا Horizontal قرارمیدهیم و روی Ok کلیک میکنیم.
می بینید که رنگهایی که انتخاب کردید در تمام صفحات دیده میشوند.
حالا روی Page borders کلیک میکنیم با انتخاب آن کادر Borders And Shading باز میشود می بینید که سربرگ page border درحالت انتخاب میباشد.

14

گزینه ی Box دور تا دور متن کادر میکشد. پیش نمایش آن را در سمت راست و داخل کادر میبینید نه روی متن. در قسمت Apply To می توانیم مشخص کنیم که این تغییر روی کدام قسمت سند تاثیر میگذارد که چند گزینه دارد..
Whole document تمام سند راتغییرمی دهد.
This section فقط همین section را تغییرمی دهد.
This section-first page only فقط صفحه ی اول همین section را تغییر می دهد.
و گزینه ی This section –All except first page only هم تمام صفحات سکشن بجز صفحه اول را تغییر میدهد.
گزینه ی This section-first page only را انتخاب می کنیم و روی ok کلیک می کنیم همانطور که می بینید کادر فقط دور تا دور صفحه دوم ایجاد شده است.
مورد بعدی Watermark ها هستند. روی صفحه سوم کلیک می کنیم و به منوی Watermark می رویم که شامل تعدادی گزینه ی از پیش تعریف شده میباشد.

15

علاوه بر انها با کلیک روی Custom watermark نیز می توانیم watermark مورد نظر خود را بسازیم یا با کلیک روی More watermarks from office.com به صورت انلاین watermark های بیشتری را به صورت انلاین دریافت کنیم.
ازگزینه ی Remove watermark هم برای حذف watermark استفاده میکنیم.
روی custom watermark کلیک میکنیم. چند لحظه ای طول میکشد تا کادر printed watermark باز شود.

16

باید مشخص کنیم که چه چیزی باید در پس زمینه قرار بگیرد متن یا تصویر,
اگر گزینه ی picture watermark را انتخاب کنیم باید با کلیک روی select picture تصویر موردنظرمان را انتخاب کنیم که اگر گزینه ی Washout را ازحالت انتخاب خارج نکنیم این تصویر به صورت Washout در پس زمینه ظاهر میشود.
Scale تصویر هم قابل تنظیم می باشد. اگر گزینه ی Auto انتخاب شود تصویر به طور اتوماتیک در صفحه قرارمیگیرد.
با انتخاب گزینه ی Text Watermark می توانیم یک متن را در پس زمینه قرار دهیم. از منوی language زبان مورد نظر را انتخاب می کنیم و از فیلدtext یکی از گزینه های موجود را انتخاب میکنیم همینطور می توانیم متن را پاک کرده و متن مورد نظر خود را قراردهیم. “چگونه دات آی آر” را تایپ می کنیم , فونت آن را نیز Tahoma و scale را نیز مانندpicture watermark روی auto و رنگ را نیز طوسی و semitransparent یا نیمه شفاف را علامت زده و همینطور جهت را مورب در نظر می گیریم و روی Ok کلیک می کنیم می بینید که عبارت “چگونه دات آی آر” در پس زمینه تمام صفحات قرار میگیرد.
برای حذف watermark نیز کافیست گزینه ی remove watermark را از منوی watermark انتخاب کنیم.

امیدواریم که شما یکی از دنبال کنندگان این دوره آموزشی در سایت چگونه دات آی آر باشید.


 برای مطلع شدن از پست های بعدی در خبرنامه سایت عضو شوید!


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *