استاد وردپرس ۲ : وردپرس چیست؟

Print Friendly, PDF & Email

در پست اول از سری دوره های آموزشی استاد وردپرس درباره ساختار وب سایت ها و اینکه عملکرد سیستم ها در مدیریت وب سایت ها چگونه هست صحبت داشتیم. ما یکسری زبان برنامه نویسی (php, asp و غیره)  داریم و یک سری استانداردهای طراحی ( همچون html, css و غیره) که برای اینکه یک وب سایت داشته باشیم باید تلفیقی از این دو رو بکار ببریم. با استفاده از زبان های برنامه نویسی عملا قسمت سرور ساید یا سمت سرور را پیاده سازی می کنیم و با استفاده از استانداردهای طراحی هم قسمت کلاینت ساید یا سمت کاربر را طراحی می کنیم.

برای اینکه بتوانیم یک وب سایت را از صفر راه اندازی کنیم ابتدا باید قسمت سمت سرور را نوشته و پیاده سازی کرده و درنهایت هم قسمت سمت کاربر را پیاده سازی کنیم. اما انجام این کار کار بسیار وقت گیر و نیازمد تخصص بسیار بالا و همچنین تجربه بالایی در زمینه برنامه نویسی و طراحی وب می باشد که از عهده هر شخصی بر نمی آید. علاوه بر این ها هر وب سایت دارای یک قسمت برای مدیریت اعمال و اتفاقات درون وب سایت می باشد یا به نوعی ناحیه مدیریت وب سایت که با استفاده از آن مدیران وب سایت تغییرات جدید را اعمال می کنند. برنامه سازی و پیاده سازی این بخش نیز علاوه بر نیازمندی توانایی برنامه نویسی نیازمند دانش در زمینه امنیت در وب نیز می باشد که خود دنیایی عظیم می باشد.

به یک سیستم کامل از وب سایت که دارای قسمت سمت سرور، سمت کاربر و سیستم داشبورد مدیریت می باشد یک سیستم مدیریت محتوا می گویند. یکسری افراد و شرکت های معروف در دنیا اقدام به آماده سازی سیستم های مدیریت محتوای مختلف و فروش و برخی هم انتشار بصورت رایگان کرده اند. وردپرس نیز یکی از این سیستم های مدیریت محتوای رایگان و قدرتمند می باشد که جزو پرطرفدارترین سیستم های مدیریت محتوای موجود در دنیای وب می باشد. وب سایت های معروف و شناخته شده ای در دنیا با استفاده از وردپرس برپا شده اند که نشان از قدرت این سیستم مدیریت محتوا می باشد.

وردپرس را با زبان برنامه نویسی php نوشته اند. البته وردپرس خود یک فریمورک بحساب می آید. برای درک مفهوم فریمورک می توانید از این لینک استفاده نمایید. کافیست وارد دنیای وردپرس شوید تا نهایت لذت از یک سیستم مدیریت محتوا را ببرید و با استفاده از مخزن افزونه ها و پوسته های وردپرس کارهایی خارق العاده انجام دهید که حتی باورتان هم نشود که این کارها را در برخی موارد بدون نوشتن یک خط کد برنامه نویسی انجام داده باشید. وردپرس دارای قسمت های متعدد و کاربردی بسیاری می باشد که در این دوره آموزشی شما را با این قسمت ها آشنا می سازیم.

در ادامه این مطلب نگاهی به یکی از قسمت های سیستم مدیریت محتوای وردپرس می اندازیم (البته این مورد رو اضافه بر روند این دوره در اختیار شما قرار می دیم).

مهمترین قسمت در یک سیستم مدیریت محتوا قسمت داشبورد مدیریت آن می باشد. ابتدای کار را با صفحه ورود به داشبورد مدیریت وردپرس آغاز می کنیم. باید بدانید که در وب سایت های وردپرسی برای دسترسی به صفحه ورود پنل مدیریت یا همان داشبورد باید wp-login.php را در انتهای آدرس سایت مورد نظر وارد کنید. بعنوان مثال اگر وب سایت شما www.abcd.com می باشد برای ورد به صفحه لاگین آن جهت ورود به پنل مدیریت باید در نوار آدرس مرورگر خود www.abcd.com/wp-login.php را وارد نمایید و پس از آن به صفحه ای همانند تصویر زیر منتقل می شوید که باید برای ورود به پنل مدیریت نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.

صفحه لاگین وردپرس چگونه

در این مطلب هدف آشنا کردن شما با وردپرس بود ولی یک قدم جلوتر رفتیم و یک روش برای فهمیدن اینکه یک سایت برپایه وردپرس بنا شده است را به شما نشان دادیم. حالا برای تمرین آموخته ها به سایت هایی که میشناسید برید و با اضافه کردن عبارتی که در بالا برای پیدا کردن صفحه لاگین وب سایت به شما نشان دادیم بفهمید که کدام یک از وب سایت های شما از وردپرس استفاده کرده اند و شگفت زده شوید. البته این نکته رو هم باید بگم که برخی از وب سایت ها آدرس های ورد به صفحه لاگین و داشبورد مدیریت خودشون رو دستکاری می کنن و ممکنه نتونید با این آدرس بطور صد درصد بفمید که وردپرسی هست یا نه.

امیدوارم با خوندن این مطلب آشنایی کامل با اینکه وردپرس چی هست کسب کرده باشید. از مطلب بعدی بطور عملی وارد نصب و پیکربندی و در ادامه مطالب هم کار با قسمت های مختلف وردپرس می پردازیم.

امیدواریم که شما یکی از دنبال کنندگان این دوره آموزشی در سایت چگونه دات آی آر باشید.


 برای مطلع شدن از پست های بعدی در خبرنامه سایت عضو شوید!


یک دیدگاه در “استاد وردپرس ۲ : وردپرس چیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *