استاد وردپرس ۴ : پنل مدیریت وردپرس

Print Friendly, PDF & Email

در پست سوم از دوره آموزشی استاد وردپرس شما را با قسمت های مختلف داشبورد مدیریت سیستم مدیریت محتوای وردپرس آشنا می سازیم. همان گونه که در تصویر زیر می بینید این داشبورد از سه قسمت کلی تشکیل شده است. منوی بالایی که جهت دسترسی سریع به قسمت های پر استفاده می باشد، منوی سمت راست صفحه که تمامی امکانات مختلف موجود در داشبورد مدیریت وردپرس را در اختیار شما قرار داده است و قسمت آخر که بزرگترین قسمت می باشد، محتویات قسمتی که آن را انتخاب کرده اید را به نمایش می گذارد.

در زیر تصویر منوی سمت راست این داشبورد را مشاهده می کنید که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت.

استاد وردپرس چگونه

از منوی بالا شروع می کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این منو شامل نام وب سایت شما، آیکون ۲ فلش دایره ای، آیکون نظرات و دکمه ای با نام تازه می باشد. با نگه داشتن نشانگر موس بر روی نام وب سایت خود عبارت نمایش وب سایت نشان داده می شود که با کلیک بر روی آن صفحه اصلی وب سایت شما به نمایش گذاشته می شود. آیکونی که دارای ۲ فلش می باشد نشان دهنده بروزرسانی های موجود برای وب سایت وردپرسی شما می باشد. در این تصویر عدد ۲ نشان می دهد که ۲ افزونه یا پوسته یا … دارای نسخه جدید می باشد و نیازمند بروزرسانی می باشند. آیکون بعدی نشان دهنده تعداد نظرات در انتظار تایید توسط شما می باشد که در این تصویر هیچ نظری در انتظار تایید نداریم.

استاد وردپرس چگونه

 آخرین گزینه هم که “تازه” می باشد به ترتیب شامل زیر بخش های نوشته، رسانه، برگه و کاربر می باشد که همگی برای دسترسی سریع تر به آن قسمت ها می باشد.

استاد وردپرس چگونه

حال به تشریح گزینه های مختلف منوی سمت راست می پردازیم. اولین گزینه نوشته ها می باشد که با کلیک بر روی آن یا نگه داشتن نشانگر ماوس گزینه های دیگری باز می شوند که در تصویر زیر این گزینه ها را مشاهده می کنید.

استاد وردپرس چگونه

گزینه همه نوشته ها شما را به لیست آخرین نوشته های وب سایت می برد. در تصویر زیر لیست نوشته های موجود در وب سایت ما را مشاهده می کنید.

استاد وردپرس چگونه

 گزینه”افزودن” نوشته شما را به ویرایشگری منتقل می کند که از طریق آن می توانید اقدام به ارسال مطلب یا نوشته جدید در وب سایت کنید. گزینه دسته ها هم دسته بندی های مختلف موجود برای نوشته های شما می باشد. برچسب ها لیستی از برچسب هایی می باشد که تا بحال در وب سایت شما ایجاد شده اند و همچنین می توانید از اینجا برچسب های جدید را ایجاد نمایید.

گزینه بعدی دراین منو “رسانه” می باشد که خود شامل دو زیر منوی کتابخانه و افزودن می باشد. رسانه کلا درباره فایل های چندرسانه ای موجود در وب سایت شما می باشد. از گزینه کتابخانه می توانید به لیست تمامی فایل های چندرسانه ای از جمله تصاویر، ویدئوها، فایل های صوتی، فایل های pdf و … دسترسی پیدا کنید. گزینه افزودن هم همانطور که از نامش معلوم است درباره اضافه کردن فایل چند رسانه ای جدید می باشد. در تصویر زیر گزینه رسانه و زیر منوهای آن را مشاهده می کنید.

استاد وردپرس چگونه

گزینه بعدی در منوی سمت راست داشبورد مدیریت سیستم مدیریت محتوای وردپرس “برگه ها” می باشد. برگه ها صفحاتی خاص هستند که در وب سایت شما جای دارند. تفاوت برگه ها با نوشته ها در این است که نوشته ها در قسمت آخرین پست های وب سایت لیست می شوند و در ترتیب زمانی ارسال در صفحه وب سایت شما قرار می گیرند درصورتیکه برگه ها در این ترتیب زمانی قرار نمیگیرند و تنها با داشتن آدرس می توان به آنها دسترسی پیدا کرد.

استاد وردپرس چگونه

در تصویر زیر لیست برگه ها را می بینید.

استاد وردپرس چگونه

گزینه “دیدگاه ها” هم تمامی نظرات ارسال شده در نوشته ها و برگه های وب سایت را نشان می دهد که در تصویر زیر می توانید این بخش را به وضوح مشاهده کنید.

استاد وردپرس چگونه

امیدوارم تا اینجای این مطلب آموزشی خسته نشده باشین.

کمی استراحت کنید و بعد برید سراغ ادامه مطالب این پست آموزشی.

گزینه بعدی “نمایش” می باشد.  در این قسمت به امکانات یا ابزارهای مرتبط با ظاهر و ساختار ظاهری وب سایت وردپرسی خود دسترسی پیدا می کنید. گزینه “پوسته ها” شما را به قسمتی برای مدیریت پوسته های نصب شده در وب سایت شما منتقل می کند. همچنین می توانید از این قسمت پوسته جدید را نصب کنید. درباره پوسته ها در پست های بعدی خواهید خواند.

گزینه “شخصی سازی” هم برای دسترسی سریع  به یکسری تغییرات ظاهری سریع بر روی پوسته وب سایت می باشد.

گزینه “ابزارک ها” برای مدیریت ابزارک های نصب شده و همچنین نصب ابزارک های جدید می باشد. ابزارک ها امکاناتی هستند که در قسمت های مختلف وب سایت خود می توانید قرار بدهید. درباره ابزارک ها نیز در پست های بعدی خواهید خواند.

 گزینه “فهرست ها” برای تنظیم و ایجاد و مدیریت فهرست ها یا همان منوهای کاربردی وب سایت شما می باشد. گزینه “سربرگ” برای تنظیم سربرگ یا همان Header موجود در بالای صفحات وب سایت شما می باشد.  گزینه بعدی پس زمینه می باشد که برای تنظیم تصویر یا رنگ پس زمینه مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه آخر گزینه “ویرایشگر” می باشد. ویرایشگر برای شما ویرایشگری را فراهم می سازد که با استفاده از آن می توانید کدهای پوسته وب سایت خود را تغییر دهید. برای تغییر یا ویرایش این کدها نیازمند دانش برنامه نویسی به زبان PHP می باشید.

استاد وردپرس چگونه

گزینه بعدی “افزونه ها” می باشد. افزونه ها همانند برنامه هایی هستند که بر روی کامپیوتر خود نصب می کنید. همانطور که از نام زیر بخش های این گزینه معلوم است، “افزونه های نصب شده” برای مدیریت افزونه های نصب شده بر روی وب سایت شما می باشد. با استفاده از گزینه “افزودن” هم می توانید افزونه جدید به وب سایت خود اضافه کنید. “ویرایشگر” هم همانند وبرایشگر موجود در بخش نمایش امکان ویرایش افزونه های موجود در وب سایت شما را به شما می دهد.

استاد وردپرس چگونه

در تصویر زیر هم صفحه لیست افزونه ها را می بینید. از این لیست قادر خواهید بود افزونه های موجود در وب سایت خود را مدیریت کنید. اعمالی همچون فعال کردن، غیرفعال کردن، پاک کردن و ویرایش افزونه ها از این بخش امکان پذیر است.

استاد وردپرس چگونه

گزینه “کاربران” به شما امکاناتی برای مدیریت کاربران موجود در وب سایت شما را می دهد. از قسمت شناسنامه شما هم می توانید اطلاعات شخصی خود همچون نام، نام خانوادگی، ایمیل، نام کاربری، نحوه نمایش نام کاربری شما در سایت، لینک شبکه های اجتماعی شما و … را به دلخواه پر کنید.

استاد وردپرس چگونه

در تصویر زیر صفحه مدیریت کاربران موجود در وب سایت خود را که با کلیک بر روی همه کاربران باز می شود را مشاهده می کنید.

استاد وردپرس چگونه

گزینه اخر از منوی تنظیمات سمت راست داشبورد مدیریت سایت وردپرسی شما هم گزینه “تنظیمات” می باشد. در این قسمت تنظیمات کلی وب سایت را می توانید انجام دهید. از نام زیر بخش ها به راحتی می توان فهمید که هر بخش برای چه کاری می باشد. در مطالب بعدی به تشریح این قسمت ها خواهیم پرداخت.

استاد وردپرس چگونه

امیدواریم که شما یکی از دنبال کنندگان این دوره آموزشی در سایت چگونه دات آی آر باشید.


 برای مطلع شدن از پست های بعدی در خبرنامه سایت عضو شوید!


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *