استاد وردپرس ۹: نوشته ها و برگه ها

Print Friendly, PDF & Email

در این مطلب از سری مطالب دوره آموزشی استاد وردپرس قصد داریم شما را با نوشته ها و برگه ها در سیستم مدیریت محتوای وردپرس آشنا سازیم.

نوشته ها

نوشته ها همان مطالبی هستند که در وب سایت ها مثلا بعنوان اخبار سایت یا آخرین مطالب سایت قرار می گیرند و در واقع یک سیر و توالی دارند. معمولا نوشته ها به ترتیب انتشار از نظر تاریخی پشت سر هم قرار می گیرند. در این بخش مطمئنا بایستی تمامی امکاناتی که برای اسال یک مطلب مورد نیاز است در اختیار کاربر قرار داده شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، منوی نوشته ها در داشبورد مدیریت وردپرس دارای چند زیر منو از جمله همه نوشته ها، افزودن نوشته، دسته ها و برچسب ها می باشد.

استاد وردپرس چگونه

 با زدن بر روی زیرمنوی همه نوشته ها به لیستی از تمامی نوشته های موجود در وب سایت وردپرسی خود منتقل می شوید.

استاد وردپرس چگونه

در این لیست اطلاعات کلی و ابتدایی درباره هر نوشته  از جمله عنوان نوشته، نویسنده نوشته، دسته ها، برچسب ها و تاریخ ارسال نوشته بر روی وب سایت را مشاهده می کنید. برای ارسال نوشته جدید می توانید به دو روش اقدام کنید. یکی اینکه از همان زیر منوی افزودن نوشته اقدام کنید و دیگری اینکه از همین صفحه همه نوشته ها در بالای همین صفحه دکمه افزودن نوشته را بفشارید. با زدن بر روی دکمه افزودن نوشته به صفحه ای مشابه صفحه زیر منتقل می شوید.

استاد وردپرس چگونه

در این صفحه قسمت های مختلفی وجود دارد که به توضیح همه آنها می پردازیم.

در سمت راست صفحه در بالا قسمتی برای وارد کردن عنوان داریم. عنوان نوشته را باید در این قسمت وارد نمود.

در زیر عنوان قسمت بزرگی داریم که در بالای آن یکسری ابزار ویرایش متن نیز جاگذاری شده است. در این قسمت متن مطلب خود را وارد می کنیم.

 در سمت چپ صفحه قسمتی با نام انتشار داریم. در این قسمت قادر خواهیم بود تنظیماتی راجع به انتشار مطلب بر روی وب سایت را انجام دهیم. وضعیت : پیش نویس یعنی اینکه هنوز پست در حال تکمیل شدن می باشد و بر روی وب سایت قابل رویت نیست. با زدن بر روی ویرایش می توانید حالت های دیگر را انتخاب کنید. نمایانی: عمومی به این معناست که این نوشته برای همه کاربرانی که به وب سایت دسترسی پیدا می کنند نمایان می باشد. با زدن بر روی ویرایش قادر خواهید بود حالت های دیگر از جمله رمز گذاری شده و یا نمایش فقط برای کاربران وارد شده به سایت را انتخاب نمایید. انتشار: فوری هم تعیین کننده زمان انتشار این نوشته بر روی سایت می باشد. با زدن بر روی ویرایش قادر خواهید بود زمانی در اینده را برای انتشار خودکار این مطلب تعیین کنید.

در زیر بخش انتشار هم جعبه ای با نام ساختار را مشاهده می کنید. از این قسمت قادر خواهید بود ظاهر مطلب در وب سایت را تعیین نمایید. بطور پیش فرض در این قسمت گزینه استاندارد انتخاب شده است. البته باید ذکر کنیم که بر حسب اینکه از چه پوسته ای برای وب سایت خود استفاده می کنید این گزینه ها متفاوت می باشند.

استاد وردپرس چگونه

در تصویر بالا ادامه قسمت های موجود در صفحه افزودن نوشته را مشاهده می کنید.

در دسته ها تعیین می کنید که این مطلب جزو کدام یک از دسته بندی مطالب روی وب سایت شما می باشد. در این نقسمت لیستی از دسته های موجود در وب سایت شما نشان داده می شود و شما می توانید دسته مورد نظر را انتخاب نمایید. همچنین می توانید از همین جا بطور مستقیم دسته ای جدید به لیست اضافه نمایید.

برچسب ها همان کلیدواژه هایی هستند که محتوای این نوشته را مشخص می کنند. برچسب ها یک یا دو کلمه ای هستند و می توان گفت هدف اصلی آن ها برای بهتر پیدا شدن و شناخت بهتر توسط موتورهای جستجو می باشد.

تصویر شاخص تصویر کوچکی است که برای هر پست در نظر گرفته می شود. برخی پوسته ها در قسمتی که لیست آخرین مطالب را به نمایش می گذارند در کنار عنوان هر مطلب و خلاصه ان، تصویری برای آن مطلب نشان می دهند که همان تصویر شاخص آن مطلب می باشد. برای انتخاب تصویر شاخص می توانید با زدن بر روی گزینه قرار دادن به عنوان تصویر شاخص پس از باز شده پنجره ای همچون تصویر زیر اقدام به بارگذاری تصویر جدید از کامپیوتر خود و یا انتخاب از تصاویر موجود در وب سایت خود نمایید.

استاد وردپرس چگونه

زیرمنوی بعدی در نوشته ها، دسته ها می باشد. به تصویر زیر نگاه کنید. در این قسمت می توانید دسته بندی مطالب موجود در وی سایت را تعیین کنید. نام و نامک که بر اساس توضیحاتی که داده شده است قابل فهم هستند اما قسمت مادر به این معناست که این دسته فرزند چه دسته ای بحساب خواهد آمد. مثلا ما یک دسته بندی کلی درباره پرینترها داریم و سپس یک زیر دسته به نام اچ پی داریم. هنگامی که دسته اچ پی را ایجاد می کنیم بایستی مادر آن را دسته پرینترها قرار دهیم.

استاد وردپرس چگونه

زیرمنوی بعدی برچسب ها می باشد. به تصویر زیر نگاه کنید. در اینجا لیستی از برچسب های موجود و استفاده شده در وب سایت خود را مشاهده می کنید. در همین قسمت هم می توانید برچسب چدید ایجاد کنید.

استاد وردپرس چگونه

برگه ها

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید منوی برگه ها هم دارای ۲ زیر منوی همه برگه ها و افزودن برگه می باشد. اما برگه چیست و کجا بکار برده می شود. برگه ها معمولا دارای اطلاعات ثابتی هستند و نمی خواهیم در لیست آخرین مطالب یا همان نوشته های وب سایت قرار بگیرند. عملا کاربر درصورتی قادر به رویت یک برگه می باشد که یا آدرس آن را داشته باشد یا در سایت شما لینکی از آن برگه قرار داده شده باشد. بعنوان مثال در وب سایت ها صفحات تماس با ما، درباره ما و … همگی برگه هایی هستند که آدرس هایی دقیق و متفاوت از دیگر نوشته ها دارند.

استاد وردپرس چگونه

با زدن بر روی زیرمنوی همه برگه ها می بینید که لیستی از برگه های موجود در وب سایت شما نشان داده می شود. این لیست مشابه همان لیستی است که در همه نوشته ها به شما نشان داده شد. به تصویر زیر نگاه کنید.

استاد وردپرس چگونه

در تصویر زیر هم زیرمنوی افزودن برگه را مشاهده می کنید که تقریبا مشابه همان افزودن نوشته می باشد. در این قسمت جعبه ای بنام صفات برگه وجود دارد که در نوشته ها نداشتیم. در این جعبه قادر خواهیم بود مادری را برای این برگه انتخاب کنیم و همچنین شماره سطری که در لیست برگه ها در آن قرار می گیرد را می توانیم تعیین کنیم.

استاد وردپرس چگونه

از شما سپاسگذاریم که وقت خود را صرف مطالعه این آموزش نموده اید.

امیدواریم که شما یکی از دنبال کنندگان این دوره آموزشی در سایت چگونه دات آی آر باشید.


 برای مطلع شدن از پست های بعدی در خبرنامه سایت عضو شوید!


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *